Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ženská emancipace je předem prohraná

24. 05. 2017 11:08:10
Na úvod bych chtěl vzdát hold českým ženám. Ne, nemám v oblibě příliš velké paušalizování, ale při tak globálním jevu, jakým je feminismus, se k jistému zobecnění uchýlit musím.

Trend, ve kterém vynikly americké resp. anglosaské ženy je celosvětovou ideologií. Tato idelogie patří mezi poslední moderní utopie s kořeny v 19. století a doznívá i v dnešních časech. Čím menší pole působnosti má, tím křečovitěji se drží svých cílů. Dohnat vymyšleného muže. Jakéhosi univerzálního hnusného šovinistu v bílém límečku.

Ani ty nejzapálenější feministky se kupodivu nechtějí rovnat havíři, hutníkovi nebo oceláři. Jako kdyby je tak podivné činnosti nezajímaly. Nerovnost vidí v zásadě vždy v prestižních manažerských postech. Ovšem, kdo z nás by nechtěl být bez větší snahy manažerem?! Stačí stanovit kvóty, úředně protlačit právo na rovnost pohlaví. Ale co je to vůbec ta „rovnost“? Není to právě to, co utopilo Velkou francouzskou revoluci v krvi? Krásné přitažlivé heslo v sobě obsahuje zárodek totality.

Je úplně něco jiného, když cítíme nespravedlnost. Ženy neměly volební právo, byly úředně podřízené, tudíž ponižované. Celý osvícenský pokrok byl postavený na lidské rovnoprávnosti. Tehdy nešlo o žádnou rovnost pohlaví, ale o rovnost občanů před zákonem. Svalnaté sufražetky začaly demonstrovat. Pro většinu žen vybojovaly spravedlnost. Dosáhly toho, čeho můžeme dnes všichni už docílit, totiž vymahatelnosti svých práv.

Myslím, že každá, i česká žena, si toho váží. Problém je ovšem někde zcela jinde. Problém je v ideologii rovnosti. V reliktu totalitních ideologií. Pochybuji, že by normální Anglosasky o rovnost pohlaví stály. Že by o ni stály normální Němky nebo Švédky. Hnutí gender rovnosti si musíme dosadit do dnešního multikulturalismu. Jestli někdo stále hájí tuto kokotinu, pak je to typický západní levicový aktivista. Zřejmě vzpomíná nostalgicky na éru, kdy jeho předchůdci kolaborovali s komunisty.

Dnešní intelektuál kolaboruje s feministkami. Rafinovaně je přesvědčuje o tom, že to, co jim chybí ke štěstí, je rovnost pohlaví. Zabaluje to do hantýrky rovná příležitost. Jistě, zní to krásně. Ale co si pod tím máme představit? Je to totiž jen část pravdy. Stejně jako právo nepůsobí bez povinnosti, příležitost se nenaplní bez našich předpokladů. Jak by žena mohla mít stejné dispozice jako muž? A chtěla by je vůbec mít? Chtěla by mít pleš, chlupy na hrudi a ten nesmysl mezi nohama?

Ideologie má tu nectnost, že chce trvat věčně. Dnešní feministky nemohou jinak než tlačit na rovnost pohlaví. Neumí se zastavit a říct si: jsme slepice, chceme víc, než je zdrávo. Tak to s ideologiemi nebývá. A co by byl levicový intelektuál bez ideologie? A tak bude nutit svět do lepších zítřků. Zjemnělý aktivista bude říkat mužům prasata a ženám, že musí jít do nejvyšších pozic. Teprve pak budou šťastnější.

Opět jednou musíme zklamat jejich sny. Kdyby se totiž tato utopie dokonalé rovnosti uskutečnila, nebyly by už žádné ženy natož muži, ale bylo by jedno unisex pohlaví. Emancipace žen v praxi. Je otázka, jestli se toho chtějí dnešní Němky nebo Švédky dožít. Jestli se toho chtějí dožít Anglosasky. Nemluvím teď o newyorských mužatkách. Ani o levicových aktivistech. Jen věřím, že u nás nic takového nehrozí.

Ne, nejsem přepjatý konzervativec. Je mi cizí cyklické myšlení, že návrat k tradici je jedinou záchranou. Je iluzí v opačném gardu si myslet, že se můžeme vrátit do "venkovské" idylky. Do doby, kdy muži se starali a ženy o ně pečovaly, navzájem se nerozváděli. Trend naší emancipace je nevratný, hapruje s tradiční rodinou. Člověk chce být sám sebou, a ne jen pohlavní půlkou, ženou nebo mužem.

Je omylem všech gender aktivistů a i jejich odpůrců v tom, jaký důraz kladou na naše pohlaví. Pohlaví ztrácí na svém významu. Jeho rozdílnost se stírá tím, jak se prohlubuje individualita. Je to zcela přirozená, vesměs neuvědomělá evoluce. Ale evoluce je vždy lepší než revoluce. Ta nikdy nepřinesla nic dobrého. Takže dokud nás baví dělat děti, dělejme je. O tom, jak jednou budeme vypadat, celí z plastů a z čipů, se zakrnělým pohlavím na způsob slepého střeva, se můžeme pouze dohadovat.

Ostatně i to dokazuje, v jak vlídném žijeme pseudosvětě...

Ukázka z knihy esejů Zprávy z pekla

Autor: Jan Klar | středa 24.5.2017 11:08 | karma článku: 28.65 | přečteno: 1087x

Další články blogera

Jan Klar

Tady pomůže už jen psychiatr

Jako poslední možnost, kterou Eva navrhla, bylo jít do manželské poradny. Dobře věděla, jaký má Michal odpor ke všem těm psychologům, terapeutům nebo osobnostním poradcům.

22.11.2017 v 12:42 | Karma článku: 18.16 | Přečteno: 753 | Diskuse

Jan Klar

Malý kluk má velkého "oidipáka"

Matějovi bylo dávno osmnáct a přesto by mu vůbec nevadilo, kdyby si mohl zalézt k mámě do vany. Vždycky tajně zažárlil, když uviděl mladšího brášku nebo sestru, že si leží s mámou v horké vaně.

15.11.2017 v 12:13 | Karma článku: 20.43 | Přečteno: 828 | Diskuse

Jan Klar

Miluju tu ženu za volantem...

Viktor neměl moc rád, když viděl ženy řídit auto. Za ty roky ježdění si ověřil, že jejich chování na silnicích je rozporuplné. U mužů bylo všechno jasné, tam byla předem platná pravidla

8.11.2017 v 12:37 | Karma článku: 23.61 | Přečteno: 848 | Diskuse

Jan Klar

Způsob, jak přijít o panenství

„A tys ještě neměla kluka?!“ zeptala se její kamarádka. Na gymplu v úzkém kroužku to probíraly stále dokola. Už jí z toho fakt zvonilo v uších, jak si o ní vyprávěly, že je ještě panna.

31.10.2017 v 12:06 | Karma článku: 23.32 | Přečteno: 1279 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Martina Studzinská

Dáma minimálně s dvěma P

Pořádkumilovnost a vstřícnost. Takové dobré vlastnosti. Ale někdy se jimi jejich nositel/ka dokáže těm kolem doslova zprotivit. Nevěříte?

24.11.2017 v 16:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Jiří Turner

Tak soudržky a soudrzí, karty na stůl!

Vždy mě pobaví, když po zveřejnění článku, kterým vyjadřuji svůj názor na komunisty a jim podobné, se mě soudruzi a jejich sympatizanti snaží v diskusi napadat tak, aby nemuseli veřejně odtajňovat své přesvědčení, což mě těší.

24.11.2017 v 16:51 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 72 | Diskuse

Milan Šupa

Co jsou Zákony Boží?

Zákony Stvořitele nemohou být zákony, pocházejícími od lidí, ale musí být Zákony přírodními. Zákony vesmírnými, nebo univerzálními.

24.11.2017 v 15:15 | Karma článku: 7.17 | Přečteno: 135 | Diskuse

Pavel Nitka

Má svoboda v předposledním roce normalizace aneb Jak jsem se bál medvěda

A kdo by se taky té šelmy nebál? Je to velké, má to drápy, má to zuby, rychle to běhá a dokonce to leze i po stromech. A když to kousne, tak to hodně bolí. Alespoň jsem o tom něco četl...

24.11.2017 v 14:30 | Karma článku: 7.97 | Přečteno: 157 | Diskuse

Karel Trčálek

Black Friday, den předčasného narození Páně

Ceny padají, boží království přichází. Tak nějak by to mohlo vypadat v ráji. Vše skoro zadarmo a nad tím se vznášejí andělé

24.11.2017 v 11:44 | Karma článku: 15.34 | Přečteno: 374 | Diskuse
VIP
Počet článků 116 Celková karma 23.06 Průměrná čtenost 2125

Každodenní perla na: www.klar-knihy.cz

Definice současného románu - sled prchavých epizod, které dávají životu smysl...

Česká literatura? Plytký brak nebo pozérská nuda.

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.